nagyimre-nvt
idő
 
dátum
2024. Szeptember
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
----------------------Tejház és fejőház higiénia

Tejház és fejőház higiéniája

 

 

A tej a legtöbb mikroorganizmus számára kitűnő tápanyag. Az elszaporodó mikroorganizmusok rontják a nyersanyag minőségét, problémát okoznak a tej szállítása, tárolása és feldolgozása során. Végül pedig károsítják a készterméket és csökkentik eltarthatóságukat. A patogén mikroorganizmusokkal fertőzött termékek az ember és az állatok megbetegedését okozhatják.

 

A fejőberendezés használat közben tejjel és a fejés helyén található különféle egyéb anyagokkal szennyeződik. A fejés befejezése után a fejőkészülékben visszamaradt tej is szennyező anyagnak számít. Benne a tejsavbaktériumok, a különböző erjesztő és fehérjebontó csírák nagymértékben elszaporodhatnak és ezáltal a legkülönfélébb mikrobák a fertőzés forrásává válhatnak. A tejjel együtt a tőgyből és a környezetből különféle fertőző, közegészségügyi vagy állategészségügyi szempontból egyaránt veszélyes mikrobák kerülhetnek a fejőkészülékbe. Némely, tőgygyulladást okozó baktérium a fejőkészülék tejnyomokat tartalmazó felületein el is szaporodhat.

Fejés közben a fejőkészülék óhatatlanul szennyeződik a ráfröccsenő, rátapadó bélsárral, trágyarészekkel stb., ezért a fejés után a fejőberendezés tejjel érintkező részeit és külső felületeit is alaposan tisztítani és fertőtleníteni kell. A nem gondozott, rendszeresen nem takarított fejőkészülékek a tej mikrobiológiai szennyeződésének legfőbb forrásai, egyben a fertőző tőgybetegségek terjesztői is lehetnek.

 

A tisztítás célja, hogy a fejési és tejkezelési berendezések, eszközök, a falak, a padozat stb. felületét, a különböző szűrő- és törlőruhákat, szivacsokat stb. a tejmaradéktól, az idegen rárakódott vagy beivódott szennyező anyagoktól megszabadítsa. Fertőtlenítésen olyan műveletet értünk, amellyel a megtisztított eszközön és anyagokon maradt kórokozó mikrobákat maradéktalanul elpusztítjuk, a nem kórokozó mikrobák számát pedig oly mértékben csökkentjük, hogy a megmaradók a tejbe jutva annak minőségét ne rontsák, és a feldolgozhatóságot ne gátolják. Csírátlanításon sterilezésen a szennyeződéstől már megtisztított felületeken maradt összes mikroba elpusztítását értjük. Szakszerű tisztítással és fertőtlenítéssel a fejőberendezést csíraszegény állapotba hozzuk, és ezzel megakadályozhatjuk, hogy a fejőberendezés a tej minőségét befolyásoló mikrobák vagy tőgygyulladást okozó baktériumok forrásává váljék.

Bizonyos esetekben, főként egyes fertőző állatbetegségek esetében, illetve a tehenészeti telep „biológiai elfáradásakor”, továbbá a rendszeresen kis csíraszámú tejek termelése érdekében, vagy állománycsere alkalmával indokolt a fejőberendezések csírátlanítása is.

 

A tisztítással lúgos tisztítószerek oldataival a különböző felületekről a szennyező anyagot (tejzsír, fehérje stb.), egyben az ott megtelepedett baktériumok nagy részét is eltávolítjuk. Egyes tisztítószeres oldatoknak – erősen lúgos vagy savas jellegük miatt – csíraölő hatásuk is jelentős. Az oldatok csíraölő képessége a hőmérséklettől is függ.  Az 50-60 0C-os vagy ennél melegebb, tisztítószeres oldat kiváló csírapusztító hatású. A tisztítandó felületen lévő szennyeződések víztartalma változó, ami egyben meghatározza viselkedésüket is, mert nagymértékben befolyásolja a bennük lévő fehérjék duzzadóképességét. A tej friss, nagy víztartalmú maradványait sokkal könnyebb eltávolítani, mint a felületekre rászáradt szennyeződéseket. A tisztítást nyáron nagyobb körültekintéssel kell végeznünk, mint télen,  amikor kisebb az odaszáradás veszélye. A száraz szennyeződéseket, ahol csak lehetséges, célszerű tisztítás előtt langyos vízzel fellazítani. Igen jelentős a zsírréteg rátapadásának (adhéziójának) veszélye a műanyagokra, aminek következtében kellemetlen szagú zsírréteg képződhet. Gyakran előforduló szennyeződés a vízkő. Mindenütt képződhet, ahol melegvízzel, vagy csak lúgos kémhatású – korszerűtlen, vízkőképződés ellen nem biztosított- tisztítószerek vizes oldataival tisztítanak. A vízkövet általában savas kémhatású tisztítószerekkel lehet eltávolítani.

 

A fejőberendezések gumi alkatrészein kívül a berendezések tejjel érintkező felületeinek anyaga többségében korrózióálló acél, kisebb részben alumínium, üveg vagy üvegszállal erősített poliészter. A gépek, berendezések tisztítandó külső felületei festettek vagy polírozottak (alumínium vagy rozsdamentes acélburkolattal borítottak). A kannák anyaga általában alumínium.

 

A szerkezeti anyagok keménysége a tisztíthatóság alapfeltétele. A kevésbé kemény felületeken előbb-utóbb érdesség, karcoltság keletkezik, amely higiéniai hiányosságokhoz vezethet.  A fém és üveg nagyobb hőmérsékleten is megtartja keménységét, a műanyagok nagy része azonban már meglágyul, deformálódik.

A korrózió a szilárd testek (szerkezeti anyagok) károsodása, amely különböző kémiai hatások eredményeként jön létre. A korrózióállóság fontos tulajdonsága a fémeknek, amelyet a szabványelőírások is rögzítenek.

 

A műanyagok különböző módon viselkednek a tisztítószerek savas vagy lúgos kémhatású anyagaival szemben. Főleg az a veszélyes, ha a műanyagok adalékanyagai kioldódnak, és a tejbe, tejtermékekbe kerülnek. Általában a polietilénből, polisztirolból és kemény PVC-ből előállított anyagok ellenálló képessége jónak mondható, de bizonyos használati idő után előfordul zsír-, íz és szagfelvétel. A lágyított PVC és az üvegszállal erősített poliészter felületek csak feltételesen állnak ellen a hatásoknak (pl. mérsékelten lúgos vagy savas kémhatású oldatok alkalmazása, alacsonyabb hőmérsékleten történő mosás stb.).  A gumiból készült felületek tisztítását nagy gonddal kell végezni. Az előírtaknál töményebb anyagok vagy hőmérsékleti viszonyok alkalmazását kerülni kell.

 

 

A víz szerepe a tisztításban

 

 

A termelő üzemekben a tisztítás és a csírátlanítás szinte minden műveletéhez víz szükséges. A víz minősége csak ivóvíz minőségű lehet (MSZ 448). Káros mikroorganizmusokat nem tartalmazhat, keménysége megfelelő legyen, vas- és mangán mentenek kell lennie, mivel ezek a késztermékekben színváltozást és oxidációs hibákat okozhatnak. Kloridion-tartalma 20 mg/l-t ne haladja meg, mert az ilyen víz a korrózióálló acélokat is megtámadhatja.

 

A nagy nyomáson áramoltatott tisztítószeroldat könnyebben behatol a szennyeződésekbe, mint a kisnyomású. A kisnyomású berendezések 0,2-0,7 MPa (2-7 att) a közepes nyomásúak 07,-2,5 MPa (7-25 att), a nagynyomásúak 2,5-100 MPa (25-100 att) nyomáson üzemelnek. A nagynyomású berendezések takarékos vegyszer- és vízfelhasználást tesznek lehetővé.

 

 

Általános szempontok a tejjel érintkező felületek tisztításához és fertőtlenítéséhez

 

 

A szennyező anyagok eltávolításának –ezen belül a fehérjemaradványok feloldásának – fontos része a duzzasztás, peptizálás és a zsír emulgeálása. Ezt általában magas hőmérséklet alkalmazásával, erősen savas (1,5 – 2 pH értékű) vagy lúgos (11,5 – 13 pH) oldatok felhasználásával érhetjük el.

A korszerű tisztítószerek a zsír oldásához megfelelő nedvesítő- és emulgeáló-, szuszpendálóképességgel is rendelkeznek.

A hőmérséklet növelése fokozza a tisztítás hatásfokát, elősegíti a tejalkotórészek oxidációját, csökkenti az oldatok felületi feszültségét és lerövidíti a tisztítás időtartamát.

A szennyhordó képesség a tisztítószerek azon tulajdonsága, hogy a felületről egyszer már  eltávolított szennyet képesek-e finom diszperzióban megtartani és meg tudják-e akadályozni a szenny ismételt lerakódását a felületekre. A képességet lehet növelni a diszpergáló tulajdonságok fokozásával, a kalcium- és magnéziumsók vízben oldható vegyületekké való alakításával, valamint a viszkozitás növelésével. Az áramlási sebesség növelésével, valamint az optimális hőmérséklet biztosításával is fokozhatjuk a szennyhordó képességet.

A megfelelő hatékonyságú tisztítást, fertőtlenítést az alkalmazott hőmérséklet, a mosási idő, a tisztítószer koncentrációja és a mechanikai hatás (áramlási sebesség, nyomásérték stb.) összhangjával teremthetjük meg. Egyben jelzi azokat a lehetőségeket is, amelyekkel – az üzemi adottságok figyelembevételével – megfelelő hatékonyságú tisztítást lehet elérni. Például: ha megfelelő teljesítményű mosószivattyúval nem rendelkezünk, növelhetjük a mosási időtartamot, a hőmérsékletet, esetleg a tisztítószerek koncentrációját és fordítva.

 

 

A tisztítás és fertőtlenítés általános irányelvei

 

 

A tisztítás alapvető feladata a makroszkóposan látható szennyeződés eltávolítása. Így olyan felületet kapunk, amely mentes a maradványoktól, szennyeződésektől, és a tejjel vagy tejszínnel érintkezve már nem szennyez. A hagyományos tisztítási, fertőtlenítési szakaszok a következők:

 

-                     Külső tisztítás

-                     Előöblítés (20-40 0C-os vízzel) az öblítővíz feltisztulásáig.

-                     Tisztítószeres mosás

-                     Közbülső öblítés, a tisztítószer maradványok eltávolítására

-                     Fertőtlenítés

-                     Utóöblítés a fertőtlenítőszer maradványainak eltávolítására

 

Egyfázisú tisztítószerek és fertőtlenítőszerek használata esetén a sorrend a következő:

 

-                     Külső tisztítás

-                     Előöblítés (20-40 0C-os vízzel) az öblítővíz feltisztulásáig

-                     Tisztítás és fertőtlenítés

-                     Utóöblítés a szermaradványok eltávolítására

 

Az előöblítés célja a szennyeződések fellazítása és víztartalmának növelése. A fehérjék kicsapódásának, megszilárdulásának elkerülése érdekében vízzel (max 45 0C), nagy zsírtartalmú termékek esetén meleg vízzel végezzük az előöblítést.

Vegyszeres tisztítást csak hatóságilag engedélyezett vegyszerekkel lehet végezni, a gyártó által meghatározott töménységben, hőmérsékleten.

Az utóöblítés célja a szennyel terhelt tisztítóoldatok eltávolítása. Annyi vizet kell felhasználni, hogy a mosott felületek sav- vagy lúgmentessé váljanak.

A csírátlanítás történhet hővel és fertőtlenítőszerrel. A nedves hő jobb csíraölő hatású, mint a száraz. A forró vizes csírátlanítás is jó hatásfokú. Fontos feladat a csőcsatlakozók maglazítása, hogy a forró víz a tömítések mögé is be tudjon hatolni.

Tejtermelő gazdaságokban a hagyományos kézi tisztítási-fertőtlenítési műveleteket –ahol lehetséges- igyekeznek megszüntetni vagy csökkenteni. Ezért célszerű az üzemrészeket és végül az egész üzemet  zárt rendszerű, köráramoltatásos tisztítási rendszerben tisztítani és fertőtleníteni. A szétszerelés nélküli, köráramoltatásos tisztításkor ( CIP – Cleaning In Place) egy-egy technológiai szakaszra terjedő, ún. mosóköröket alakítanak ki, amelyeket egy mosóközpontból irányítanak. A korszerű CIP rendszerben az egyes műveletek automatikus működtetéssel üzemeltethetőek.

 

 

 
publikációk
 
A gazdálkodási napló kitöltését megkönnyítő tervlapok kultúránként
 
Gazdálkodási napló 2006
 
Hrotkó Vera NVT tanácsadó publikáció
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?