Tejhz s fejhz higinija
A tej a legtbb mikroorganizmus szmra kitn tpanyag. Az elszaporod mikroorganizmusok rontjk a nyersanyag minsgt, problmt okoznak a tej szlltsa, trolsa s feldolgozsa sorn. Vgl pedig krostjk a ksztermket s cskkentik eltarthatsgukat. A patogn mikroorganizmusokkal fertztt termkek az ember s az llatok megbetegedst okozhatjk.
A fejberendezs hasznlat kzben tejjel s a fejs helyn tallhat klnfle egyb anyagokkal szennyezdik. A fejs befejezse utn a fejkszlkben visszamaradt tej is szennyez anyagnak szmt. Benne a tejsavbaktriumok, a klnbz erjeszt s fehrjebont csrk nagymrtkben elszaporodhatnak s ezltal a legklnflbb mikrobk a fertzs forrsv vlhatnak. A tejjel egytt a tgybl s a krnyezetbl klnfle fertz, kzegszsggyi vagy llategszsggyi szempontbl egyarnt veszlyes mikrobk kerlhetnek a fejkszlkbe. Nmely, tgygyulladst okoz baktrium a fejkszlk tejnyomokat tartalmaz felletein el is szaporodhat.
Fejs kzben a fejkszlk hatatlanul szennyezdik a rfrccsen, rtapad blsrral, trgyarszekkel stb., ezrt a fejs utn a fejberendezs tejjel rintkez rszeit s kls felleteit is alaposan tiszttani s ferttlenteni kell. A nem gondozott, rendszeresen nem takartott fejkszlkek a tej mikrobiolgiai szennyezdsnek legfbb forrsai, egyben a fertz tgybetegsgek terjeszti is lehetnek.
A tisztts clja, hogy a fejsi s tejkezelsi berendezsek, eszkzk, a falak, a padozat stb. fellett, a klnbz szr- s trlruhkat, szivacsokat stb. a tejmaradktl, az idegen rrakdott vagy beivdott szennyez anyagoktl megszabadtsa. Ferttlentsen olyan mveletet rtnk, amellyel a megtiszttott eszkzn s anyagokon maradt krokoz mikrobkat maradktalanul elpuszttjuk, a nem krokoz mikrobk szmt pedig oly mrtkben cskkentjk, hogy a megmaradk a tejbe jutva annak minsgt ne rontsk, s a feldolgozhatsgot ne gtoljk. Csrtlantson sterilezsen a szennyezdstl mr megtiszttott felleteken maradt sszes mikroba elpuszttst rtjk. Szakszer tiszttssal s ferttlentssel a fejberendezst csraszegny llapotba hozzuk, s ezzel megakadlyozhatjuk, hogy a fejberendezs a tej minsgt befolysol mikrobk vagy tgygyulladst okoz baktriumok forrsv vljk.
Bizonyos esetekben, fknt egyes fertz llatbetegsgek esetben, illetve a tehenszeti telep „biolgiai elfradsakor”, tovbb a rendszeresen kis csraszm tejek termelse rdekben, vagy llomnycsere alkalmval indokolt a fejberendezsek csrtlantsa is.
A tiszttssal lgos tiszttszerek oldataival a klnbz felletekrl a szennyez anyagot (tejzsr, fehrje stb.), egyben az ott megtelepedett baktriumok nagy rszt is eltvoltjuk. Egyes tiszttszeres oldatoknak – ersen lgos vagy savas jellegk miatt – csral hatsuk is jelents. Az oldatok csral kpessge a hmrsklettl is fgg. Az 50-60 0C-os vagy ennl melegebb, tiszttszeres oldat kivl csrapusztt hats. A tiszttand felleten lv szennyezdsek vztartalma vltoz, ami egyben meghatrozza viselkedsket is, mert nagymrtkben befolysolja a bennk lv fehrjk duzzadkpessgt. A tej friss, nagy vztartalm maradvnyait sokkal knnyebb eltvoltani, mint a felletekre rszradt szennyezdseket. A tiszttst nyron nagyobb krltekintssel kell vgeznnk, mint tlen, amikor kisebb az odaszrads veszlye. A szraz szennyezdseket, ahol csak lehetsges, clszer tisztts eltt langyos vzzel fellaztani. Igen jelents a zsrrteg rtapadsnak (adhzijnak) veszlye a manyagokra, aminek kvetkeztben kellemetlen szag zsrrteg kpzdhet. Gyakran elfordul szennyezds a vzk. Mindentt kpzdhet, ahol melegvzzel, vagy csak lgos kmhats – korszertlen, vzkkpzds ellen nem biztostott- tiszttszerek vizes oldataival tiszttanak. A vzkvet ltalban savas kmhats tiszttszerekkel lehet eltvoltani.
A fejberendezsek gumi alkatrszein kvl a berendezsek tejjel rintkez felleteinek anyaga tbbsgben korrzill acl, kisebb rszben alumnium, veg vagy vegszllal erstett poliszter. A gpek, berendezsek tiszttand kls felletei festettek vagy polrozottak (alumnium vagy rozsdamentes aclburkolattal bortottak). A kannk anyaga ltalban alumnium.
A szerkezeti anyagok kemnysge a tisztthatsg alapfelttele. A kevsb kemny felleteken elbb-utbb rdessg, karcoltsg keletkezik, amely higiniai hinyossgokhoz vezethet. A fm s veg nagyobb hmrskleten is megtartja kemnysgt, a manyagok nagy rsze azonban mr meglgyul, deformldik.
A korrzi a szilrd testek (szerkezeti anyagok) krosodsa, amely klnbz kmiai hatsok eredmnyeknt jn ltre. A korrzillsg fontos tulajdonsga a fmeknek, amelyet a szabvnyelrsok is rgztenek.
A manyagok klnbz mdon viselkednek a tiszttszerek savas vagy lgos kmhats anyagaival szemben. Fleg az a veszlyes, ha a manyagok adalkanyagai kiolddnak, s a tejbe, tejtermkekbe kerlnek. ltalban a polietilnbl, polisztirolbl s kemny PVC-bl ellltott anyagok ellenll kpessge jnak mondhat, de bizonyos hasznlati id utn elfordul zsr-, z s szagfelvtel. A lgytott PVC s az vegszllal erstett poliszter felletek csak felttelesen llnak ellen a hatsoknak (pl. mrskelten lgos vagy savas kmhats oldatok alkalmazsa, alacsonyabb hmrskleten trtn moss stb.). A gumibl kszlt felletek tiszttst nagy gonddal kell vgezni. Az elrtaknl tmnyebb anyagok vagy hmrskleti viszonyok alkalmazst kerlni kell.
A vz szerepe a tiszttsban
A termel zemekben a tisztts s a csrtlants szinte minden mvelethez vz szksges. A vz minsge csak ivvz minsg lehet (MSZ 448). Kros mikroorganizmusokat nem tartalmazhat, kemnysge megfelel legyen, vas- s mangn mentenek kell lennie, mivel ezek a ksztermkekben sznvltozst s oxidcis hibkat okozhatnak. Kloridion-tartalma 20 mg/l-t ne haladja meg, mert az ilyen vz a korrzill aclokat is megtmadhatja.
A nagy nyomson ramoltatott tiszttszeroldat knnyebben behatol a szennyezdsekbe, mint a kisnyoms. A kisnyoms berendezsek 0,2-0,7 MPa (2-7 att) a kzepes nyomsak 07,-2,5 MPa (7-25 att), a nagynyomsak 2,5-100 MPa (25-100 att) nyomson zemelnek. A nagynyoms berendezsek takarkos vegyszer- s vzfelhasznlst tesznek lehetv.
ltalnos szempontok a tejjel rintkez felletek tiszttshoz s ferttlentshez
A szennyez anyagok eltvoltsnak –ezen bell a fehrjemaradvnyok feloldsnak – fontos rsze a duzzaszts, peptizls s a zsr emulgelsa. Ezt ltalban magas hmrsklet alkalmazsval, ersen savas (1,5 – 2 pH rtk) vagy lgos (11,5 – 13 pH) oldatok felhasznlsval rhetjk el.
A korszer tiszttszerek a zsr oldshoz megfelel nedvest- s emulgel-, szuszpendlkpessggel is rendelkeznek.
A hmrsklet nvelse fokozza a tisztts hatsfokt, elsegti a tejalkotrszek oxidcijt, cskkenti az oldatok felleti feszltsgt s lervidti a tisztts idtartamt.
A szennyhord kpessg a tiszttszerek azon tulajdonsga, hogy a felletrl egyszer mr eltvoltott szennyet kpesek-e finom diszperziban megtartani s meg tudjk-e akadlyozni a szenny ismtelt lerakdst a felletekre. A kpessget lehet nvelni a diszpergl tulajdonsgok fokozsval, a kalcium- s magnziumsk vzben oldhat vegyletekk val alaktsval, valamint a viszkozits nvelsvel. Az ramlsi sebessg nvelsvel, valamint az optimlis hmrsklet biztostsval is fokozhatjuk a szennyhord kpessget.
A megfelel hatkonysg tiszttst, ferttlentst az alkalmazott hmrsklet, a mossi id, a tiszttszer koncentrcija s a mechanikai hats (ramlsi sebessg, nyomsrtk stb.) sszhangjval teremthetjk meg. Egyben jelzi azokat a lehetsgeket is, amelyekkel – az zemi adottsgok figyelembevtelvel – megfelel hatkonysg tiszttst lehet elrni. Pldul: ha megfelel teljestmny mosszivattyval nem rendelkeznk, nvelhetjk a mossi idtartamot, a hmrskletet, esetleg a tiszttszerek koncentrcijt s fordtva.
A tisztts s ferttlents ltalnos irnyelvei
A tisztts alapvet feladata a makroszkposan lthat szennyezds eltvoltsa. gy olyan felletet kapunk, amely mentes a maradvnyoktl, szennyezdsektl, s a tejjel vagy tejsznnel rintkezve mr nem szennyez. A hagyomnyos tiszttsi, ferttlentsi szakaszok a kvetkezk:
- Kls tisztts
- Elblts (20-40 0C-os vzzel) az bltvz feltisztulsig.
- Tiszttszeres moss
- Kzbls blts, a tiszttszer maradvnyok eltvoltsra
- Ferttlents
- Utblts a ferttlentszer maradvnyainak eltvoltsra
Egyfzis tiszttszerek s ferttlentszerek hasznlata esetn a sorrend a kvetkez:
- Kls tisztts
- Elblts (20-40 0C-os vzzel) az bltvz feltisztulsig
- Tisztts s ferttlents
- Utblts a szermaradvnyok eltvoltsra
Az elblts clja a szennyezdsek fellaztsa s vztartalmnak nvelse. A fehrjk kicsapdsnak, megszilrdulsnak elkerlse rdekben vzzel (max 45 0C), nagy zsrtartalm termkek esetn meleg vzzel vgezzk az elbltst.
Vegyszeres tiszttst csak hatsgilag engedlyezett vegyszerekkel lehet vgezni, a gyrt ltal meghatrozott tmnysgben, hmrskleten.
Az utblts clja a szennyel terhelt tiszttoldatok eltvoltsa. Annyi vizet kell felhasznlni, hogy a mosott felletek sav- vagy lgmentess vljanak.
A csrtlants trtnhet hvel s ferttlentszerrel. A nedves h jobb csral hats, mint a szraz. A forr vizes csrtlants is j hatsfok. Fontos feladat a cscsatlakozk maglaztsa, hogy a forr vz a tmtsek mg is be tudjon hatolni.
Tejtermel gazdasgokban a hagyomnyos kzi tiszttsi-ferttlentsi mveleteket –ahol lehetsges- igyekeznek megszntetni vagy cskkenteni. Ezrt clszer az zemrszeket s vgl az egsz zemet zrt rendszer, krramoltatsos tiszttsi rendszerben tiszttani s ferttlenteni. A sztszerels nlkli, krramoltatsos tiszttskor ( CIP – Cleaning In Place) egy-egy technolgiai szakaszra terjed, n. moskrket alaktanak ki, amelyeket egy moskzpontbl irnytanak. A korszer CIP rendszerben az egyes mveletek automatikus mkdtetssel zemeltethetek.
|