nagyimre-nvt
id
 
dtum
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
---------------------Zldbabtermeszts Magyarorszgon

Zldbabtermeszts

 

A zldbab vetsterlete vilgviszonylatban a zldsgflk kztt szmottev kb. 630-680 e ha. Ennek kzel 2/3-a zsiban tallhat, mintegy 20%-a pedig Eurpban. A legnagyobb eurpai termel Trkorszg a legnagyobb exportr pedig kontinensnkn Spanyolorszg. Magyarorszgon a zldbabtermeszts a ’80-as vekben rte le a maximumot, kb. 10.000 ha-t. Azta folyamatos visszaess jellemzi. Napjainkban a vetsterlet 2500- 3500 ha. Mg Ny-Eurpban a zldbabfogyaszts mennyisgben kzelt a zldborshoz, K-Eurpban s Magyarorszgon ez a szint alacsony. Termstlagaink jval meghaladjk mind az elz vtizedek tlagtermseit, mind a vilgtlagot. Jelenleg 10-12 t/ ha-os hozamok is elrhetek, az tlaghozamok az utbbi t v eredmnye alapjn 6-8 t/ha volt. A nagy terms alapja a j potencilis termkpessg, azaz j genetikai alapokkal rendelkez fajtaszortiment s a folyamatosan korszersd termesztstechnolgia. Msrszt a termterlet lecskkense a termesztst olyan zemekbe koncentrlta, ahol megfelel az kolgiai viszony, a szakismeret, s a specilis technikai felttelek. A zldbab piaca szk s magasak a minsgi kvetelmnyek. Magyarorszgon a megtermelt zldbab 75%-a kerl felvsrlsra, a maradk egy rsze a friss piacokon keresztl rtkesl.

 

Nvekedsi habitus alapjn 2 alaptpust klnbztetnk meg. A determinlt nvekeds bokorbabot, s az indeterminlt karsbabot. A 2 ismertetett tpus mellett egy kztes forma, az ostoros tpus is elfordul, de ennek kicsi a gyakorlati jelentsge. A bokorbab fajtkat szntfldi kultraknt, gpi betakartsra alapozva termesztik. A vgtermket a feldolgozipar hasznostja, konzervet, mlyhttt rut, s szrtmnyt llt el belle. Napjainkban n a mlyhttt ru arnya. A lakossg friss zldbabbal trtn elltsa ebbl a tpusbl kisebb volumen. A karsbabokat csak friss piacra rtkestik, a terms betakartsa pedig kzzel trtnik.

 

A termeszts biolgiai alapjai biztostottak. Kzel 90 fajta ll rendelkezsre, melynek 2/3-a zldhvely, 1/3-a srgahvely fajta. Ez az exportlehetsgeket is tkrzte, hiszen az eurpai piac elssorban a zldhvely fajtkat ignyli. A magyar fogyasztk elssorban a srgahvely fajtkat keresik. Napjainkban nagyobb igny csak akkor merl fel a zldhvely babbl, ha Ny-Eurpban termskiess keletkezik. Az utbbi vekben az export szklse miatt a fajtahasznlat is vltozott. 2000-tl mr a terletek kzel 50%-n srgahvely fajtkat termesztenek. A feldolgozipar zldbab alapanyagignyt a termelkkel kttt szerzdsek alapjn biztostja.

 

A zldbab tpllkozs lettani szempontbl viszonylag magas fehrje  (2,5%) s dits rost tartalma, illetve figyelmet rdeml jelents B1, B2, B3, C-vitamin s karotin tartalma is. Rvid tenyszidej, a termterletet kevs ideig foglalja el. A talajt nitrognben dstja, mivel gykrgmiben a Rhizobium phaseoli nev baktriumok kpesek megktni a leveg nitrognjt. Ezltal j elvetemnynek tekinthet.

 

A zldbab mrskelten melegignyes nvny. Hmrskleti optimuma 22 ºC, a fagyokat nem tri. Alapveten rvidnappalos, de a termesztett fajtk kztt sok nappalkzmbs is tallhat. A flrnykot tri, ezrt kzs termesztsben is elllthat. A talaj irnt nem klnsen ignyes. A bortpus termesztsre illetve a korai termesztsben a lazbb szerkezet barna - homok, homokos vlyog, humuszos ntstalaj – mszben gazdag talajok alkalmasak, amelyeken kisebb vegetatv tmeget kpez a nvny, viszont korbban betakarthat. Fontos a j talajszerkezet s vzgazdlkods. A zldbab kzmbs, vagy enyhn savany kmhats talajon termeszthet (homoktalajokon minimum 5,5-s, kttt talajokon minimum 6,6-os pH-t ignyel). Kttt talajon val termesztsekor egyrszt nehz biztostani a nvny viszonylag nagy levegignyt, msrszt gondok addhatnak betakartskor.

 

Simt, fogas kombintor s gyrshenger felhasznlsval j minsg, nem tl laza maggyat kszthetnk. J elvetemnynek szmt a gabona, paradicsom, uborka, rossz a cukorrpa s a kukorica. A zldbab herbicid rzkenysgt is figyelembe kell venni a terlet kivlasztsakor. Nvny-egszsggyi okokbl pillangsok utn ne kerljn. nmaga utn minimum 4 vig ne vessk. J kultrllapot terlet szksges a termesztshez, pl. Datura stramonium elfordulsa kizr ok. Vetse szemenknti vetgppel egyenletes – talajtl fggen 2-4 cm – mlysgre 40-45 cm-es sortvra trtnjen. Korai termesztsnl a sortvolsg 50 cm-ig nvelhet. A nvnysrsg 30-45 t/m2 a vetsidtl, nvnytpustl, talajtl s a betakarts mdjtl fggen. J ha a lomb hamar zrdik, mert az ers szelet nehezen viseli. A vetmagszksglet ezerszem tmegtl fggen 80-150 kg/ha . A csrzshoz 10 ºC–ot ignyel, ezrt prilis kzepn vetjk .A folyamatos alapanyag ellts rdekben a klnbz rsidej fajtkon kvl a szakaszos vets is alkalmazhat. A szakaszok vetse 7-14 nap klnbsggel, vagy 40-50 ºC hasznos hsszeg felhalmozsa utn lehetsges. Szmolnunk kell azzal, hogy a ksbb vetett de azonos fajtk tenyszideje lervidl. Napjainkban terjed a msodvetsknt trtn hasznostsa. A nyri vets jlius kzepig vgezhet. A maggykszts ekkor mr nehzkes, sokszor ntzsre is szksg van. A zldbab rzkeny a gyomosodsra, ltalban a vegyszeres s mechanikai gyomirts kombincija lehet sikeres. A vegyszeres gyomirts trtnhet a vets eltt, a kijuttatssal egymenetben bedolgozva, vagy kels eltt, vagy kels utn a hrom lombleveles llapot elrse eltt. Ezutn csak levl al permetezssel. rdemes tjkozdni a fajtk gyomirtszer kombincik irnti rzkenysgrl. A mechanikai gyomirtst a felsznhez kzel gyakran vgezzk. A tpanyagelltsnl figyelni kell arra, hogy a tpanyag felvtelk a rvid tenyszidejkbl addan igen intenzv. Nitrogn ignye nagy, azonban ennek egy rszt maga fedezi. A folyamat beindtshoz az sszes nitrogn kb. 30%-t starter trgyaknt kell a nvny szmra kijuttatni. A msodik dzis kijuttatsa virgzs eltt esedkes. A foszfor virgzskor s magktskor nlklzhetetlen, s elnysen befolysolja a koraisgot, a nvekedst, javtja a vzgazdlkodst. Kijuttatsa sszel trtnik. A klium mint regultor, illetve kataliztor jtszik szerepet a sznhidrt anyagcserben. Kijuttathat sszel, vagy tavasszal, de tavasszal csak klium-szulft hasznlhat, mert a bab fokozottan klrrzkeny. Savany talajokon csak kalciumptlssal biztonsgos a termeszts.

 

A zldbab vzignye nagy. Kt kritikus idszak van, a kels s a virgzs. Csak ntztt krlmnyek kztt termeszthetjk. A tenyszid sorn a vzkapacits 70% al nem sllyedhet. Virgzs, termskts idejn a vzptls 30 mm-es normval, a keleszt ntzs 10-20 mm-es adaggal, az elntzs 20-40 mm vz kijuttatsval oldhat meg. A virgzst megelzen szksg lehet kisadag ntzsre, melynek clja a mikroklma szablyozsa. Zldbimbs llapottl a hvely teljes kifejldsig 3-4 alkalommal rdemes ntzni, 4-5 napos ntzsi forgval.

 

A zldbabnak frtvirgzata van, melyben 2-10 virg tallhat. A virgok nagyon trkenyek, sznk nem feltn. A virg elrgsok megakadlyozsa rdekben optimlis tpanyag s vzelltst kell biztostani. A krokozk s krtevk elleni vdekezsben a megelzsre fordtsuk a hangslyt. A nvny kondcijnak javtsval nvelhetjk az ellenllkpessget. Az optimlis tszm betartsval vdekezhetnk a bab botritiszes s szklerotnis betegsge ellen. Okszer vetsvlts hasznlatval a babrozsda ellen. A vrusvektorok irtsval megelzhetjk a vrusbetegsgeket. Rezisztens fajtk hasznlatval vdekezhetnk a kolletotrichumos, pszeudomonaszos betegsg s a bab mozaikvrus ellen. Az utbbi vekben a gyapottok bagolylepke lrvja is veszlyes krtevje lett a babnak, ez ellen vegyszeresen vdekeznk.

 

A betakarts a nagy terlet ipari felhasznlsra trtn termesztsnl gppel trtnik. Ehhez koncentrltan r, magasan elhelyezked hvelyekkel rendelkez ers gykrzet, szilrd szr, 40-60 cm magassg, kisebb lombozat, a szrrl knnyen levlaszthat hvely, j termkpessg fajtk alkalmasak. A vesztesgek elkerlse rdekben fontos a gp fontos belltsa: szedsi magassg, haladsi sebessg, fordulatszm, stb. A zldbab betakartsra lefsl rendszer egy menetben dolgoz betakart gpek hasznlatosak. A rgi konstrukcik kzl az FZB, maiak kzl pldul a PIXALL. A betakarts idpontjnak helyes megvlasztsa gazdasgi s egyben minsgi krds is. A htipar zsengbb llapot babot ignyel, mint a konzervipar. A betakarts ltalban 10-12%-os szrazanyag-tartalomnl kezddik, amikor a magkezdemnyek kztti zselllomny nagyobb a magkezdemnyeknl. A hvelyt feldarabolva, a mag nem fordulhat ki a hvelybl fzs sorn. Az rettsg megllapthat a legfejlettebb hvelyek kzps magjainak vizsglatval is. Betakarts utn a babot tmossk, egszben trtn hasznostsnl osztlyozzk. A feldolgozipar a hossz, keskeny, kerekded keresztmetszet fajtkat keresik. Felhasznlsuknak megfelelen specilis fajtatulajdonsgaik alapjn vlasztjuk ki a termesztend fajtkat. Alapvet felttel a j termkpessg, szlkamentessg, lass szemfejlds, betegsg ellenllsg. A zld vagy srga szn intenzv legyen, s a tartsts sorn is megmaradjon. A friss piaci rtkestsre sznt termst ltalban kzzel szedik.

 

A vgott bab mellett egyre tbb ceruzababot hasznl fel az ipar. Az extra minsgi kategriba a feszes, nagyon zsenge mag s szlka nlkli hibtlan hvely bab tartozik. Ceruzababot csak kis terleten nagy kzimunka rfordtssal lehet ellltani intenzv mvels, ntzs, folyamatos s tbbszri szeds jellemz termesztsre. Szintn kisebb terleten, fknt hzikertekben termesztenek kars zldbabot is. A technolgia jelentsen nem klnbzik a bokorbabtl, de a tbb alkalommal kzzel betakartott termket csak friss piacon rtkestik. Szles, laposhvely s kerek keresztmetszet fajtkat is termelnek. A termesztshez tmrendszer szksges, legelterjedtebb a 3-4 karbl ll gla alak vz. Karnknt 3-4 szem mag kerl elvetsre, a tbbszri szedsre betakartott zldbabok 2-3-szori nitrogn fejtrgyzst ignyelnek. Tmrendszer mellett termeszthetjk a kifejtve vagy szrazon fogyaszthat tzbabokat is. Megtallhat a piacon a kifejt babnak nemestett flageolet tpus babok szortimentje is. Ezek bokortpusak, betakartsuk zldbors betakartgpre alapozott. A zsenge kifejtett babot a htipar dolgozza fel. A magyar termesztsben ezeknek a tpusoknak a hasznlata mg nem terjedt el.

 
publikcik
 
A gazdlkodsi napl kitltst megknnyt tervlapok kultrnknt
 
Gazdlkodsi napl 2006
 
Hrotk Vera NVT tancsad publikci
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.