1. Bevezets
A Mogyor Kft 2000-ben alakult csaldi vllalkozsknt. A cg a mezgazdasgban, azon bell is a tejel-szarvasmarha tartsban tevkenykedik. A vllalkozs mreteinek nvekedsvel a kezdeti 4 fs llomny mra 11-re emelkedett, ez a szm a mezgazdasgban jellemzen alkalmazott idnymunkaervel, illetve az ignybevett segdzemgi szolgltatsok ltal bevont munkaervel bvlhet.
Elmondhat, hogy a vllalkozs a mezgazdasgra jellemz problmk nagy rszvel szembesl tevkenysgnek folytatsa sorn, a tovbbiakban ezen problmkon keresztl mutatom be a cg humn erforrs menedzsmentjt.
2. A vllalati humnerforrs - menedzsment vizsglata
A cg kis mretbl addan a munkakrk pontos definilsa nehz, egy-egy dolgoz a termels tbb folyamatban kell, hogy rszt vegyen, klns tekintettel az elre nem tervezett problmk ltal megkvetelt feladatokra.
A mezgazdasgi feladatok, munkaterhelsek nemcsak ven bell egyenetlenek, hanem egy rvidebb idszakot vizsglva is jelentkeznek klnbsgek. Ez addhat a biolgiai folyamatok jellegbl vagy az idjrsi krlmnyek vltozsbl. Klnsen az llattenysztsben, mg egy adott munkanapon bell is megjelenik ez az egyenetlensg. A reggeli s az esti rkban sok az elvgzend feladat, mg napkzben kevesebb, esetleg egyltaln nincs. Ezek a rvidtvon jelentkez eltrsek vezetsi, szervezsi megoldsokkal kezelhetk.
Az irnyts az alapt-tulajdonos gyvezet kezben van. Feladata a napi munkk kiosztsn, a rendszeres reggeli „eligaztson” tl, a vllalkozs kls kapcsolati rendszernek kezelse, a vevkkel-szlltkkal trtn kapcsolatok fenntartsa, a cg kpviselete hivatalos gyekben. A napi munkkban -a vllalkozs mreteinek nvekedsvel egyenes arnyban- egyre kevsb vesz, illetve kpes rst venni.
1 f adminisztrtor, az gyintzssel kapcsolatos feladatokrt, a napi paprmunkk elvgzsrt felels. Felsfok vgzettsg, szmtgpes ismeretekkel rendelkezik.
2 f telepvezet, a napi munkafolyamatok irnytsrt, ellenrzsrt felels, agrrmrnk vgzettsgek. Az gyvezett kvetik a rangsorban, dntsi, ellenrzsi, kezdemnyezsi jogkrrel egyarnt rendelkeznek. A vllalkozs mkdsnek kritikus pontjaiban -gymint takarmnygazdlkods, szaporodsbiolgia, kszletgazdlkodsi feladatok, telepirnytsi rendszer mkdtetse, egyes pnzgyi dntsek-plyzatok elksztse- kulcsfontossg szereppel brnak. Dntseiket az gyvezet elfogadja, sajtjnak tekinti.
Tovbbi 7 f a termels klnbz rszfolyamataiban vesz rszt, tbbnyire kizrlag dntsi jogkrrel rendelkeznek, munkjuk a reggeli eligaztssal kezddik.
A takarmnyozs, llatgondozs, llati termknyers, a trgyaeltvolts, az llattart pletek s telepek munkakrlmnyeit az alkalmazott munkaernek el kell fogadnia. Radsul a mezgazdasgi munkafolyamatok jelents rsze ugyan gpesthet, de nem automatizlhat. Ez azt jelenti, hogy mg a gpestett munkafolyamatok esetben a munkamveletek egy rszt manulisan kell elvgezni (pl.: fejs), s az ember kzvetlen kzremkdse a technikai eszkzk zemeltetsben is nlklzhetetlen.
A vllalkozs mkdsben a legszkebb keresztmetszetet a megfelel munkaer megtallsa jelenti. A toborzs leggyakrabban a helyi Munkagyi Kzponton keresztl trtnik, az gy kikzvettett munkavllal azonban knyszermegoldsnak tekinti a mezgazdasgi munkt, munkja tbbnyire nem elfogadhat, sztnzsk mg versenykpes fizets mellett is szinte lehetetlen. Nagyobb rszt llshirdetsekkel, illetve mr meglv kapcsolatokon keresztl sikerl elfogadhat jelentkezt tallni.
A vezeti vlemnyben a legfontosabb elvrs, a feladatnak, illetve a munkakrnek val megfelels, valamint az egyttmkdsi kszsg. Meglep, hogy a szakkpzettsg nem szerepel a legfontosabb elvrsai kztt.
A mezgazdasgi munka jellege, elvrsai, a munkaterhelsek rvid idintervallumon belli vltozsai klnsen felrtkelik az adott munkahelyhez, telephelyhez kzel l, „helyben lak” munkaert, gy ez prioritst lvez a kivlasztsnl. Gazdasgossgi megfontolsbl elszeretettel alkalmaz a kft plyakezd, illetve rszids idsebb munkaert.
A mezgazdasgi folyamatok egyik legfontosabb jellegzetessge a munkafeladatok egyenetlensge. Ez az idnyszersg mr nmagban is komoly foglalkoztatsi, szervezsi s szervezeti problmkat vet fel. Azt rtjk alatta, hogy egy adott idintervallumon bell az elvgzend feladatok, a munkaterhelsek egyenetlenl jelentkeznek. Az idnyszersg, vagy mskpp szezonaltsnak is nevezhetjk, a mezgazdasgi folyamatok biolgiai s idjrsi meghatrozottsgnak termszetes velejrja. Az, hogy az v klnbz szakaszaiban tbb, ms idszakban, pedig kevesebb a munkafeladat, azt jelenti, hogy a mezgazdasgi szervezeteknek az v egy rszben tbb, mg mskor kevesebb munkaerre van szksge a feladatok elvgzshez.
Ez munkaer biztostsi s szervezeti krdseket vet fel. A betakartsi idszakok munkafeladatai csak az adott alkalomra felvett „idnymunksokkal” oldhat meg. Ilyen problmkkal a legtbb mezgazdasgi szervezet szembesl. Ezek az idnymunkk sokfle feladatot jelentenek a fizikai jelleg kzimunktl a szlltsi feladatokon keresztl a klnbz gpi munkkig. Az idnyjelleg fizikai, kzi munkafeladatok elvgzsre kvalifiklt, szakkpzett munkaert biztostani szinte lehetetlen. A nyugdjasok s hztartsbeli nk alkalmazsa javthatna a helyzeten, csak az a problma, hogy ezeknek a munkknak tl rvid a biolgiai s a technolgiai optimuma, azaz nagyobb ltszm munkaer rvid idej alkalmazsra van szksg.
A szerzds egyen formanyomtatvnyon, munkakri lers csatolsval trtnik. A szerzdsek tbbnyire hatrozatlan idre szlnak s prbaidt tartalmaznak. Felmondsi idt a cg munkaszerzdsben nem kt ki.
Az j dolgozk beilleszkedse problmamentes, a j munkahelyi lgkr megknnyti az alkalmazkodst, esetenknt problmk csak az idnymunkaer kezelsvel akadnak.
Az idnyszersg nemcsak munkaer biztostsi s minsgi krdseket vet fel, hanem szervezetieket is. A megjelen, nagyobb alkalmi munkaer ltszmot, ami jelents is lehet, valamilyen mdon integrlni kell a meglv szervezetbe.
A rugalmasan bvl, majd cskken szervezet mezgazdasgi sajtossg, ami ms gazatokra nem jellemz, illetve nem ennyire ltalnosan alkalmazott.
A megfelel munkaert olyan ideiglenes struktrban kell foglalkoztatni, amely alkalmas annak hatkony mkdtetsre, de a feladat megsznsvel a szervezet az eredeti mretre vagy mg annl is „karcsbbra” szkl. Ezek a vltozsok folyamatos szervezetptsi, szervezsi feladatot jelentenek, ami a mezgazdasgi termels, a htkznapi zemels termszetes velejrja.
A munkahelyi teljestmny rtkelse, kizrlag az gyvezet kompetencija. Ebben fontos szerepe van annak a problmnak, hogy a beosztottak teljestmnynek mrse, megllaptsa egyre nehezebb, valamint annak hogy a breket, fizetseket, juttatsokat valamilyen mdon a teljestmnyekhez kell ktni..
Elssorban a munkateljestmnyeket jl kifejez munkanormkat, s a mltbeli teljestmnyeket minsti fontosnak.
Leghatkonyabb sztnz szerepe a termels minden fzisba jl beillesztett mozgbreknek van, mely a dolgozkat folyamatosan jobb teljestmny elrsre sarkallja, illetve sztnzleg hatnak az egyes munkacscsok befejeztvel tartott kzs nnepsgeknek is.
.
Mint minden munkahelyen, gy a kft-nl is elfordulnak konfliktusok, ezek azonban nem brnak olyan sllyal, hogy befolysolni tudnk a kialakult munkahelyi lgkrt, s legtbbszr az alkalmazott munkaer alacsony vgzettsgre vezethetek vissza.
A mezgazdasgi munkafolyamatok idnyszersgnek, a feladat terhelsek lland vltozsnak s egyenetlensgnek a kvetkezmnye a folyamatos foglalkoztats nehzsge. A munkaer egy rsze csak alkalmi munkavllalknt, idnyszeren foglalkoztathat. Ez eredmnyezi az orszgos tlagnl magasabb mrtk fluktucit.
A cg a munkanlkli segly idleges ignybevtelt ajnlotta dolgozinak, vagy pedig munkaer gazdlkodst hatrozott idre szl szerzdsekkel sszerstette. Kisebb, de korntsem elhanyagolhat mrtkben az alkalmi munkavllals lehetsgvel igyekeztek enyhteni a foglalkoztatsi gondokon, de a megoldsok kztt elfordult a rszmunkaids foglalkoztats, az elnyugdjazs s a nyugdjas foglalkoztats is.
Az elbocsts az elbbiekben emltettek miatt is gyakori a vllalkozsnl, azonban ez az esetek tlnyom rszben zkkenmentes, tbbnyire kzs megegyezssel trtnik.
3. Javaslatttel-sszegzs
Az ltalam vizsglt vllalkozsrl sszessgben elmondhat, hogy humn politikjt nagyban meghatrozzk az gazatban mindenhol ismert s mr-mr elfogadott, adottsgknt kezelt problmk. A krlmnyekhez kpest a telepi gyakorlat megfelelnek tekinthet, nhny problmt a kvetkezkben emelnk ki.
A mezgazdasgban dolgozknak a sajt tapasztalat a biztos kiindulsi pont, s ez az, ami leginkbb megnehezti az j ismeretek elfogadtatst a mezgazdasgban dolgozk gondolkodsnak jellemzsnl. Ezt a bizonyos fajta konzervativizmust mg a kvetkezkkel is kiegszthetjk: „tudni azt, hogy mit kell csinlni, nem jelenti azt is, hogy tudni akarjuk mi, mirt trtnik.” Vlemnyem szerint az agrrvllalkozsok vezeti inkbb csak arra kvncsiak, hogy mit kell tenni, azt, hogy mirt, kisebb fontossggal br.
A vezetk elvrsai kztt a legkevsb fontosnak a szakkpzettsget s a rugalmassgot tartjk. A kzpszint vezetk elvrsai kzl a munkakrnek s a feladatnak val megfelels emelkedik ki.
Megllapthat, hogy a mezgazdasgi szervezetek vezetinek a dolgozkkal szembeni elvrsaiban, a szakkpzettsg jelentsge mintha lertkeldtt volna, a feladatnak s a munkakrnek val megfelelssel szemben.
Az elvrsokat a vezetk adott szervezeten belli sttusza, a hierarchiban elfoglalt helye jelents mrtkben befolysolja.
|